قوانین و مقررات

«ایران ایمیجز» (IRAN IMAGES) یا «عکس‌آنلاین» (AKS ONLINE) یک آژانس عکس ایرانی است که تمرکز خود را بر گردآوری و دسته‌بندی عکس‌های ایران قرار داده است. در عکس‌آنلاین مشارکت‌کنندگان می‌توانند آثاری که تولید کرده‌اند یا در مالکیت خود دارند، برای تأمین نیاز خریداران در دسته‌بندی‌های مختلف به اشتراک بگذارند.
همکاری و خرید از وب‌سایت مستلزم آگاهی، پذیرش و رعایت مفاد مندرج در توافقنامه به شرح زیر است:

تعاریف
*  «ایران ایمیجز» یا «عکس‌آنلاین»: نام تجاری یک وب‌سایت نمایش و فروش عکس است که در مالکیت و اختیار پایگاه خبری عکس‌آنلاین است.
*  مشارکت‌کننده: عکاس یا نهادی است که حسابی با عنوان Contributor Photographer را در سایت ایجاد می‌کند تا عکس‌های تحت مالکیت خود را منتشر کند.

مقررات عمومی
*  کلیه اصول و رویه‏‌های عکس‌آنلاین منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده است و متعاقبا مشارکت‌کننده و خریدار نیز موظف به رعایت این قوانین هستند.
*  عکس‌آنلاین عدم بروز اشکال یا قطعی را در صفحات اینترنتی این وب‌سایت تضمین نمی‌کند. مشارکت‌کننده بدین‌وسیله موافقت می‌کند که در صورت بروز مشکل در استفاده از خدمات وب‌سایت، مسئولیتی متوجه عکس‌آنلاین نیست.
*  مشارکت‌کننده باید از اهلیت قانونی لازم برای انعقاد این توافقنامه برخوردار باشد. چنانچه به نمایندگی از یک شخص حقوقی این توافقنامه را منعقد می‌کند، دارای اختیارات قانونی لازم برای انعقاد این توافقنامه است و تضمین می‌کند هیچ شخصی اعم از حقیقی و حقوقی ادعایی در این خصوص نخواهد داشت.
*  عکس‌آنلاین حق اصلاح و تغییر شروط این توافقنامه را کلا یا جزئا داراست و باید شروط اصلاح شده یا تغییر یافته را اعلام نماید. استفاده مشارکت‌کنندگان بعد از تاریخ موثر (تاریخ قابل اجرا) به معنی پذیرش هرگونه تغییرات است.

امنیت
*  مشارکت‌کننده مطلع است که ارسال اطلاعات شخصی، چه به‌صورت حضوری، تلفنی و یا از طریق اینترنت همیشه با خطر افشاء مواجه است و هیچ سامانه‌ای دارای امنیت کامل نیست؛ بنابراین عکس‌آنلاین مسئولیتی در قبال نواقص امنیت فنّاوری نخواهد داشت. با این وجود عکس‌آنلاین تمام تلاش خود را به‌منظور حداقل نمودن و در صورت امکان جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و استفاده غیر صحیح از اطلاعات شخصی مشارکت‌کننده می‌نماید. در هیچ موردی چنین حمایتی کمتر از استانداردهای معقول مراقبت نخواهد بود. درهرصورت عکس‌آنلاین هیچ‌گونه تعهدی در خصوص جبران خسارات فعلی یا آتی ندارد.

محرمانگی
*   عکس‌آنلاین به‌منظور پاسخگویی به سؤالات، درخواست‌ها و مدیریت برنامه‌های دوسویه امکان کسب اطلاعات شخصی مشارکت‌کننده شامل نام و نام خانوادگی، نشانی، ایمیل و شماره تلفن وی را دارد. این اطلاعات نزد عکس‌آنلاین محرمانه تلقی می‌شود و بدون اجازه مشارکت‌کننده جز در شرایطی که برای پیشبرد سفارش، درخواست و مدیریت برنامه‌های دوسویه لازم باشد، به اشخاص ثالث واگذار نخواهد شد. به‌علاوه در این خصوص مشارکت‌کننده به عکس‌آنلاین اجازه می‌دهند که اطلاعات ارائه‌شده توسط را بین کارکنان خود برای اهداف مطروحه به اشتراک بگذارد.
*  اطلاعات شخصی مشارکت‌کننده در سایت عکس‌آنلاین محرمانه تلقی می‌شود و جز به‌حکم قانون یا دستور مقام صالح قضایی در اختیار فرد و یا سازمانی قرار داده نخواهد شد.
*  مسئولیت حفظ محرمانگی اطلاعات حساب مشارکت‌کننده‌ی بر عهده صاحب اطلاعات است. مسئولیت هرگونه اتفاقی که در نتیجه غفلت یا کوتاهی صاحب اطلاعات حادث شود، صرفاً بر عهده وی است. مشارکت‌کننده بدین‌وسیله موافقت می‌نماید هرگونه استفاده غیرمجاز از حساب کاربری و کلمه عبور خود یا هرگونه اقدام مخل امنیت را سریعاً به عکس‌آنلاین اطلاع دهد.
*  مشارکت‌کننده متعهد می‌گردد اطلاعات صحیح و کامل خود را در زمان ثبت‌نام و همچنین زمان استفاده وارد کنند. درهرصورت مشارکت‌کننده به اطلاعات خود دسترسی دارد و می‌توانند اطلاعات ناقص یا نادرست خود را اصلاح نماید. مشارکت‌کننده باید اطلاعات ثبت‌نام را برای حفظ صحت و کامل بودن آن‌ها بروز رسانی نماید. همچنین متعهد می‌گردد که از ایمیل اشتباه (غیر از ایمیل ثبت‌شده و تائید شده در زمان ثبت‌نام) استفاده نمی‌کند، هویت شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر را جعل نمی‌کند یا به هر نحوی هویت اصلی خود را مخفی نمی‌کند.

موارد ممنوع
*  مشارکت‌کننده نمی‌تواند اثری را در سایت آپلود کند که حائز هر یک از شرایط ذیل است:
-تجاوز به حقوق قانونی و حریم خصوصی دیگران؛
-اثری که مطابق قانون مجازات اسلامی، قانون جرائم رایانه‌ای، قانون تجارت الکترونیک و سایر قوانین موضوعه مربوطه رفتار یا عمل مجرمانه تلقی می‌گردد؛
-هر نوع اثر که ازنظر وب‌سایت عکس‌آنلاین یا ارگان‌های مرتبط نامناسب و برخلاف اخلاق حسنه پنداشته شود؛
-ارائه اثر دارای کپی‌رایت بدون اجازه‏ صاحب اثر؛
-ارائه اثری که تلویحاً یا تصریحاً شامل مفاهیمی استهزاء کننده، تحقیرکننده یا توهین‌آمیز نسبت به هر نژاد، قوم، مذهب، ملیت و جنسیت باشد؛
-ارائه اثری که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم فعالیت‌های غیرقانونی و غیراخلاقی نظیر قمار آنلاین، پورنوگرافی، سوءاستفاده از کودکان، تصاویر مروج فساد و مطالب خارج از نزاکت و برخلاف عفت عمومی را ترویج نماید؛
-ارائه اثری که حاوی ادعاهای غیرقابل اثبات، مطالب گمراه‌کننده و یا تبلیغات دروغین و غیر منطبق با واقع باشد.

حقوق مالکیت فکری
*  تمام محتویات وب‌سایت عکس‌آنلاین از قبیل متون، گرافیک، تصاویر، علائم تجاری، نشان‌واره، صدا، تصویر، قالب سایت، اسکریپت‌ها و اسامی خدمات قابل‌ارائه و... متعلق به پایگاه خبری عکس‌آنلاین است و مشمول حمایت‌های مقرر در قوانین مالکیت فکری داخلی و بین‌المللی است. همچنین هیچ‌یک از محتویات سایت عکس‌آنلاین قابل‌تولید مجدد، کپی‌برداری، فروش یا هر نحو سوءاستفاده برای مقاصد تجاری و غیرتجاری نیست. هرگونه استفاده بدون کسب مجوز کتبی حق پیگرد قانونی را برای پایگاه خبری عکس‌آنلاین محفوظ می‌دارد.
*  کلیه حقوق معنوی هر عکس به عکاس تعلق دارد. هرگونه سوءاستفاده از عکس توسط خریدار از قبیل تکثیر، فروش مجدد، پاک کردن واترمارک (ته‌نقش) و... موجب پیگرد قانونی و قضایی فرد خاطی است. عکس‌آنلاین تمام تلاش خود را در راستای حفظ و حمایت از حقوق عکاس انجام می‌دهد.
*  مشارکت‌کننده با آپلود کردن هر عکس مادامی‌که آن عکس در وب‌سایت عکس‌آنلاین قرار داشته باشد، حق فروش، نمایش و حسب مورد ویرایش آن را در چارچوب قوانین وب‌سایت به عکس‌آنلاین می‌دهد.

مسائل حرفه‌ای و مالی
*  عکاس باید تاریخ و ساعت دوربین خود را به طور دقیق تنظیم کند.  اگر دوربین از GPS پشتیبانی می‌کند، فعال کردن آن ضروری است.
* عکاس باید  پس از ویرایش و ادیت عکس‌ها، آن‌ها را با فرمت jpg و با حفظ اطلاعات exif ذخیره کند. عکس‌ها نباید به شکل Save for Web یا هر تنظیمات دیگری که اطلاعات exif را از بین می‌برد، ذخیره شوند.
* عکاس باید  از دستکاری عکس، اضافه یا کم کردن عناصر موجود در عکس، افزودن لوگو یا اسم، افزودن قاب یا پاسپارتو به عکس یا هر اقدام مشابهی بپرهیزد.
*  عکاس باید عکس‌ها را با بالاترین سایز ممکن ارسال کند و از ریسایز کردن عکس به اندازه کوچک‌تر بپرهیزد. 
*  هر عکاس یک پنل اختصاصی در وب‌سایت دارد که آپلود آثار و مشاهده وضعیت بازدید و فروش و... از طریق همان پنل صورت می‌گیرد.
*  پس از آپلود عکس، سردبیران سایت عکس را به لحاظ کیفی و رعایت قوانین سایت بررسی می‌کنند. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد از طریق پنل عکاس به اطلاع او می‌رسد.
*  قیمت‌گذاری عکس، مذاکره با خریدار و فروش به عهده سایت است.
*  در حال حاضر عکس‌ها با دو لایسنس Editorial و Royalty Free منتشر می‌شوند.
*  به صورت پیش‌فرض، درآمد حاصل از عکس فروخته شده به‌صورت مساوی میان مشارکت‌کننده و عکس‌آنلاین تقسیم خواهد شد.
*  درآمد مشارکت‌کننده بر اساس نرخ‌های اعلام شده محاسبه و در پایان هر ماه در حساب کاربری وی منظور می‌گردد، لیکن واریز آن به شماره حساب نمایش‌دهنده با توجه به شرایط تسویه‌حساب اعلام شده در سایت صورت می‌پذیرد.
*  عکس‌آنلاین می‌تواند ‌شرایط پرداخت را بر اساس نرخ‌های جدید اصلاح نماید.
*  تسلط عکاس به زبان انگلیسی و آشنایی با اصول اولیه نگارش کپشن الزامی است. کپشن عکس باید حاوی اطلاعات اولیه و اساسی عکاسی باشد و به سوالاتی مانند «چه کسی؟»، «چه چیزی؟»، «کجا؟»، «چرا؟»، «چگونه؟» و... پاسخ بدهد.
*  به منظور حفظ کیفیت سایت، عکاسانی که قوانین ارسال عکس را رعایت نکنند، از سیستم همکاران کنار گذاشته می‌شوند.

فورس ماژور
*  هیچ‌یک از طرفین این توافقنامه به دلیل قصور یا تأخیر در اجرای تعهداتش به دلیل حصول شرایطی که فراتر از کنترل معقول وی باشد، مسئول نخواهد بود. این موارد شامل موارد ذیل است اگرچه محدود به آن‌ها نیست: آتش‌سوزی، سیل، زلزله، تصادف، قطع خطوط ارتباطی اینترنت، قطع برق، قطع شبکه و حوادث ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی طبیعی و...

حل اختلاف
*  این توافقنامه طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است. هرگونه اختلاف راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، تفسیر، فسخ، نقض و اجرای آن برای داوری به شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان ارجاع می‌شود. نظر شورای انتظامی استان قطعی و لازم‌الاجراست. شرط داوری حاضر موافقت‌نامه‌ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی می‌شود و در هر حال قابل اجراست.

نمایندگی
*  پایگاه خبری عکس‌آنلاین در هیچ نقطه‌ای از کشور نمایندگی ندارد و کلیه سرویس‌ها، تراکنش‌های مالی و خدمات قابل‌ارائه از طریق دفتر مرکزی پردازش می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه تخلف و سوءاستفاده از سایت حق پیگرد قانونی برای پایگاه خبری عکس‌آنلاین محفوظ است.

عدم اعتبار جزیی توافقنامه
*  چنانچه هریک از شروط، تعهدات مصرح در این توافقنامه یا اجرای آن‌ها به دلیل مغایرت با قوانین یا به موجب حکم مراجع ذیصلاح نامعتبر و غیرقابل اجرا باشد، این امر به معنای بی‌اعتباری سایر شروط و تعهدات نیست. عدم اعمال هریک از مقررات این توافقنامه به منزله انصراف از حق اعمال و اجرای آن در آینده نخواهد بود.

مکاتبات
*  کلیه مکاتبات به صورت کتبی خواهد بود که از طرف پایگاه خبری عکس‌آنلاین از طریق ایمیل به نشانی iranimages. com و aksonline. ir است و مکاتبات مشارکت‌کننده و خریدار نیز از طریق ایمیل ثبت شده ایشان در زمان ثبت نام خواهد بود.

*  تاریخ آخرین به روز رسانی: شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸